Spring Term – The Pound

8th January – 6th April (inclusive)
Half Term 17th – 24th Feb)

Monday

15:45-16:30 Ballet Primary A Auditorium Nikki
16:35-17:35 Ballet Grade 2B Auditorium Nikki
17:40-18:40 Ballet Grade 4B Auditorium Nikki

Tuesday

15.50-16.35 Ballet Primary B Rehearsal Room Nikki
16.35-17.25 Ballet Grade 1 Rehearsal Room Nikki
17.30-18.30 Ballet Grade 2A Rehearsal Room Nikki

Wednesday

14.15-14.45 Ballet Pre-School Rehearsal Room Lucy
15.45-16.15 Modern Level 2 Rehearsal Room Lucy
16.15-16.45 Modern Level 3 Rehearsal Room Lucy
16.45-17.15 Modern Level 4 Rehearsal Room Lucy
17.15-18.00 Modern Level 5/6 Rehearsal Room Lucy
18.00-18.45 Contemporary Level 2 Rehearsal Room Lucy
18.45-19.30 Contemporary Level 4 Rehearsal Room Lucy
19.30-20.15 Contemporary Level 6 Rehearsal Room Lucy
20.15-21.30 Contemporary Adults Rehearsal Room Lucy
15.45-16.15 Tap & Modern Pre-Primary Level 1 Studio Nikki
16.15-16.45 Tap Primary Studio Nikki
16.45-17.15 Tap Grade 1 Studio Nikki
17.15-18.00 Tap Grade 1A Studio Nikki
18.00-18.45 Tap Grade 2 Studio Nikki
18.45-19.30 Tap Grade 4 Studio Nikki
19.30-20.15 Tap Grade 5 Studio Nikki
20.15-21.30 Tap Grade 6 Studio Nikki

Thursday

14.15-14.45 Ballet Pre-School Rehearsal Room Nikki
15.50-16.30 Ballet Pre-Primary Rehearsal Room Nikki
16.30-17.30 Ballet Grade 2B Rehearsal Room Nikki
17.30-18.30 Ballet Grade 3 Rehearsal Room Nikki
18.30-19.30 Ballet Grade 2A Rehearsal Room Sally
19.30-20.30 Ballet Grade 5A Rehearsal Room Sally
20.30-21.00 Ballet Pointe Rehearsal Room Sally

Friday

16.30-17.30 Ballet Grade 3B Rehearsal Room Sally
17.30-18.30 Ballet Grade 5B Rehearsal Room Sally

Saturday

09.20-09.50 Ballet Pre-School Auditorium/Studio Miss Emma
09.50-10.30 Ballet Pre-Primary Auditorium/Studio Miss Emma
10.30-11.15 Ballet Primary B Auditorium/Studio Miss Emma
11.30-12.15 Ballet Primary A Auditorium/Studio Miss Emma
12.15-13.05 Ballet Grade 1 Auditorium/Studio Miss Emma
13.15-14.15 Ballet Grade 2A Auditorium/Studio Miss Emma

Spring Term – Corsham School

8th January – 6th April (inclusive)
Half Term 17th – 24th Feb)

Monday

16.45-18.00 Ballet Intermediate Studio Gillian/Emma
18:00-19:00 Ballet Grade 5A Studio Gillian/Emma
19:00-20:00 Ballet Grade 7 Studio Emma
20:00-21:30 Ballet Advanced 1 Studio Emma

Tuesday

16:30-17:30 Ballet Inter-Foundation B Studio Gillian/Sally
17:30-18:30 Ballet Inter-Foundation A Studio Gillian/Sally
18:30-19:30 Ballet Grade 5B Studio Gillian/Sally
19:30-20:30 Ballet Grade 8 Studio Gillian/Sally
17:45-18:30 Contemporary Level 2 Gym Lucy
18:35-19:20 Contemporary Level 4 Gym Lucy
19:30-20:45 Contemporary Company Class Gym Lucy

Wednesday

16.30-17.15 Ballet Primary A Studio Sally
17.15-18.00 Ballet Primary A Studio Sally

Thursday

17.00–18.00 Ballet Grade 8 Studio Gillian/Sally
18.00-19.30 Ballet Advanced 1 Studio Gillian/Sarah
19.30-20.30 Ballet Grade 7 Studio Gillian/Sarah

Friday

16.45-17.45 Ballet Grade 5B Studio Gillian/Sally
17.50-18.50 Ballet Inter-Foundation Studio Gillian/Sarah
18.50-19.50 Ballet Grade 6 Studio Sarah
20.00-21.00 Ballet Intermediate Studio Sarah

Exam Extra Practices – The Pound

8th January – 6th April (inclusive)
Half Term 17th – 24th Feb)

BALLET EXAMS – 18th March – Confirmed
TAP EXAMS – 25th OR 26th March – To be confirmed

Saturdays:

26th Jan

14.30-15.15 Tap Grade 1 Studio Nikki
15.15-16.00 Tap Grade 2 Group 1 Studio Nikki
16.00-16.45 Tap Grade 2 Group 2 Studio Nikki

2nd Feb

14.30-15.15 Ballet Primary A Group 3 Auditorium Sally
15.15-16.30 Ballet Primary A Group 4 Auditorium Sally
14.30-15.15 Tap Grade 1 Studio Nikki
15:15-16:00 Tap Grade 2 Group 1 Studio Nikki
16:00-16:45 Tap Grade 2 Group 2 Studio Nikki

9th Feb

14.30-15.15 Ballet Primary A Group 3 Rehearsal Room Sally
15.15-16.30 Ballet Primary A Group 4 Rehearsal Room Sally
14.30-15.15 Tap Grade 1 Studio Nikki
15.15-16.00 Tap Grade 2 Group 1 Studio Nikki
16.00-16.45 Tap Grade 2 Group 2 Studio Nikki

16th Feb

14.30-15.15 Ballet Primary A Group 3 Auditorium Sally
15.15-16.30 Ballet Primary A Group 4 Auditorium Sally

23rd Feb

10.00-11.00 Ballet Grade 7 Group 1 Auditorium Gillian
11.00-12.00 Ballet Grade 7 Group 2 Auditorium Gillian
12.20-13.20 Ballet Grade 8 Group 1 Auditorium Gillian
13.20-14.20 Ballet Grade 8 Group 2 Auditorium Gillian

2nd Mar

14.30-15.15 Ballet Primary A Group 3 Rehearsal Room Sally
15.15-16.30 Ballet Primary A Group 4 Rehearsal Room Sally

9th Mar

14.30-15.15 Ballet Primary A Group 3 Rehearsal Room Sally
15.15-16.30 Ballet Primary A Group 4 Rehearsal Room Sally
14.30-15.15 Tap Grade 1 Studio Nikki
15.15-16.00 Tap Grade 2 Group 1 Studio Nikki
16.00-16.45 Tap Grade 2 Group 2 Studio Nikki

16th Mar

14.30-15.15 Ballet Primary A Group 3 Rehearsal Room Sally
15.15-16.30 Ballet Primary A Group 4 Rehearsal Room Sally

23rd Mar

14.30-15.15 Tap Grade 1 Studio Nikki
15.15-16.00 Tap Grade 2 Group 1 Studio Nikki
16.00-16.45 Tap Grade 2 Group 2 Studio Nikki